Ugandan foursome book Champions League last eight tickets

By Clive Kyazze
football 256 news
Onyango and Mameolodi Sundowns will play at the quarter final stage of the CAF Champions League | Courtesy Photo

Uganda will have more representation in the 2018/2019 Total CAF Champions League tournament after South African outfit Mamelodi Sundowns and Simba SC of Tanzania qualified for the last eight. 

Despite losing 1-0 to Wydad Casablanca away in Morocco, Denis Onyango’s Mamelodi Sundowns had already sealed the quarter-final slot with a game in hand.

Mamelodi finish second of Group A on 10 points with three (all at home), a draw, and two losses, Sundowns scores nine goals and conceded only five. 

Wydad top the group with a better head to head having won the tie in South Africa 2-1. 

In Tanzania, striker Emma Okwi and defender Murushid Juuko’s Simba SC played host to defender Savio Kabugo’s AS Vita.

Okwi and Simba SC will play at the quarter final stage of the Champions League

Simba SC went into the last match day of the competition with six points and on the bottom of Group D, they end the night on nine points and in second place. 

In front of a packed National Stadium, Simba defeated AS Vita 2-1, Francy Kazadi Kasengu gave AS Vita the lead before Mohamed Husseini.

With the clock ticking away, Clatous Chama well-calculated strike proved to be the decisive kick of the game sending the jam-packed National stadium into a frenzy. 

Joseph Ochaya and TP Mazembe topped Group C with 11 points, Constantine and Club Africain were tied on 10 points but Constantine get the nod to the quarterfinals because of a better head to head. 

Former Uganda Cranes coach Micho Sredejovic coach couldn’t see his side Orlando Pirates qualify for the knockout stages.

Pirates lists 2-1 to Horoya to finish third of Group B with six points, Esperance topped the group on 14 points why Horoya are second on nine. 

The quarterfinal draw will be held on Wednesday, March 20th in Egypt with group winners seeded, teams from the same will also be avoided at the draw. 

Group winners
Wydad AC (Morocco)
Esperance  (Tunisia)
TP Mazembe (DR Congo)
Al Ahly SC (Egypt)

Second-placed teams 
Mamelodi Sundowns (South Africa)
Horoya AC (Mali)
CS Constantine (Algeria)
Simba SC (Tanzania)

Leave a Reply

Your email address will not be published.